Spôsoby liečenia rôznych typov adenokarcinómu maternice

Nedávno lekári zaznamenali nárast vývoja ochorení zhubných nádorov maternice. Veľa výskumov sa venuje tomuto problému, metódy diagnostiky a liečby sa neustále zlepšujú. V 80% prípadov sa diagnostikuje endometrioidný adenokarcinóm maternice. Má nízke riziko opakovania a priaznivú prognózu pre zotavenie so správnym prístupom k liečbe. Existujú však zriedkavé formy rakoviny endometria, ktoré sa prejavujú oveľa agresívnejšie, a preto nevyžadujú menej pozornosti.

Princíp klasifikácie zhubných orgánov tela maternice

Pri výbere optimálnej liečby taktiky je dôležité určiť kategóriu ochorenia, posúdiť riziká a prognózu. Ak je maternicové endometria rakovina adenokarcinóm lokalizovaná prevažne v oblasti jeho dna, a niekedy aj na šiji, ale môže byť distribuovaná v dutine. Karcinóm nemožno rozdeliť na druhy v mieste endometria. Priebeh ochorenia je veľmi ovplyvnený typom postihnutého tkaniva a povahou lézie.

V lekárskej literatúre nájdete rôzne názvy a rozdelenia onkologických lézií endometria. Svetová zdravotnícka organizácia prijala jednotnú klasifikáciu, ktorá oddeľuje typy nádorov histologickou štruktúrou. Adenokarcinóm endometria sa týka nádorov, ktoré postihli žľazovú časť strome maternice (spojivové tkanivo).

Stupne diferenciácie rakoviny endometria

Novotvary na tele maternice môžu ovplyvniť rôzne vrstvy a tkanivá: spojivové, svalové a slizníc. Uterinný a stromový epitel obsahujúci žľazové bunky sú na to náchylnejšie. Takéto karcinómy sa nazývajú endometrioid. Môžu mať iný stupeň diferenciácie (v závislosti od toho, ktoré typy buniek prevažujú v novotvaroch).

Čím vyššia je diferenciácia rakovinových buniek, tým viac vyzerajú ako normálne bunky a dokonca sú schopné plniť funkcie zdravých buniek. Vysoko diferencovaný adenokarcinóm sa vyznačuje pomalým rastom. Riziko metastáz je veľmi nízke. Ale diagnóza je komplikovaná pomalou progresiou a veľkou podobnosťou medzi rakovinovými a zdravými bunkami.

Nízky diferencovaný adenokarcinóm maternice sa vyznačuje svojim agresívnym prejavom:

 • rýchly rast;
 • sklon k metastáze;
 • porušenie fungovania dotknutého orgánu.

Existujú aj nediferencované nádory, v ktorých nie sú žiadne štruktúry a znaky funkčného rozdelenia.

Nonenodometrioidné druhy adenokarcinómu

Hlbšia svalová vrstva je menej ovplyvnená a je ťažké jej zistiť kvôli ťažkostiam pri odoberaní vzoriek tkaniva. Keď sú ovplyvnené svalové a iné vrstvy tela maternice, rozlišujú sa neendometrioidné karcinómy:

 • Vývoj serózneho adenokarcinómu nie je spojený s nadbytkom estrogénu ženského pohlavného hormónu. Je veľmi agresívna a zhubná. Zachytávajú papilárne a žľazové štruktúry. Atypické bunky majú zaoblený tvar s veľkým jedným alebo viacerými jadrami. Sú náchylné k rýchlej reprodukcii.
 • Jasný bunkový adenokarcinóm ovplyvňuje glandulocyty (bunky obsahujúce glykogén) a žliazové štruktúry. Podľa typu zmeny (diferenciácie) buniek určuje stupeň malignity a predvída možný výsledok ochorenia. Percento päťročného prežitia sa pohybuje od 34 do 75%.
 • Mucinózny adenokarcinóm sa vyznačuje prítomnosťou veľkého množstva mucínu (hlienu) v bunkách a mnohých cystických dutín. Pozostáva z uzlov s rozmazanými fuzzy hranicami. Tento typ adenokarcinómu nemožno liečiť rádioterapiou. Pravdepodobnosť recidívy a metastáz v regionálnych lymfatických uzlinách je veľmi vysoká.
 • Spinocelulárny karcinóm tela maternice je pomerne zriedkavý, častejšie na pozadí endometriálneho karcinómu krčka maternice.
 • Zmiešaný karcinóm sa diagnostikuje, keď sa zistí niekoľko typov buniek tumoru.

Všetky tieto typy rakoviny sú považované za zriedkavé, ale predstavujú veľké nebezpečenstvo pre zdravie žien. Čím vyššia je agresivita adenokarcinómu, tým rýchlejšia a radikálnejšia je liečba.

Z dôvodu toho, čo vyvíja rakovinu maternice

Nie je možné presne uviesť dôvody, prečo sa bunky v ľudskom tele začínajú rozvíjať nesprávne. Z tohto dôvodu existujú len vedecké predpoklady, na ktorých je možné zostaviť zoznam faktorov prispievajúcich k vývoju malígnych endometriálnych štruktúr. Tento zoznam obsahuje:

 • vek pacienta (najčastejšie sa choroba vyskytuje u žien vo veku od 45 do 65 rokov);
 • metabolické poruchy;
 • vysoká miera indexu telesnej hmotnosti (obezita 2 a 3 stupne);
 • hormonálne poruchy;
 • oneskorenie nástupu menopauzy (neskôr ako 50 rokov).

Zvyšujú pravdepodobnosť vzniku adenokarcinóm v nulipar, ktorí dosiahli vek 40-45 rokov, rovnako ako u pacientov, ktorí mali rakovinu prsníka, trpí syndrómom polycystických ovárií, ktorí majú v krvi príbuzných s podobnými chorobami.

Známky vývoja rakoviny endometria

Príznaky rakoviny tela maternice sú početné. Žena nemôže byť len opatrná z takých prejavov, ako je:

 • bolesť bolesti v bedrovej oblasti a panvových orgánoch;
 • veľká strata krvi počas menštruácie;
 • hojný sérový výtok s nepríjemným zápachom;
 • krvácanie z genitálneho traktu po menopauze;
 • bolesť nohy a chrbta;
 • rýchla strata hmotnosti;
 • bolesť počas pohlavného styku.

Ale choroba sa začína rozvíjať dlho pred objavením sa týchto symptómov. Veľmi diferencovaný adenokarcinóm sa nemusí vôbec prejaviť.

Gynekológa je schopný detekovať ochorenie oveľa skôr, než bude mať vplyv na prítomnosť pozadí a prekanceróznych ochorenie endometria, ktoré predchádza výskytu adenokarcinómu. Patria medzi ne:

 • polypy endometria;
 • adenomatóza (zvýšenie počtu žliaz).

Preto hlavnou prevenciou komplikácií je pravidelná návšteva gynekológa.

Metódy diagnostiky adenokarcinómu maternice

Pre úspešné liečenie je dôležité nielen zistenie prítomnosti ochorenia, ale aj presná diagnóza. Povinný zoznam štúdií preto zahŕňa:

 • gynekologické vyšetrenie;
 • biopsia maternice;
 • hysteroscopy;
 • Ultrazvuk retroperitoneálneho priestoru, brušnej dutiny a panvových orgánov;
 • všeobecná analýza a biochemický krvný test.

Okrem toho možno budete potrebovať:

 • MRI na malú panvu;
 • CT retroperitoneálneho priestoru (v prípade detekcie metastáz).

Účelom týchto prieskumov je identifikovať typ nádoru, stupeň jeho diferenciácie a stupeň vývoja. V budúcnosti vám to umožní urobiť presnú predpoveď a zvoliť optimálny spôsob liečby.

Etapy endometriálneho adenokarcinómu

Pri vývoji rakovinových nádorov sa rozlišujú 4 stupne. Vlastnosti každého z nich sú skôr podmienené a závisia od mnohých faktorov. Rozlišuje ich prognózu a mieru prežitia po dobu 5 rokov.

 1. V prvej etape je to asi 85-90%. Šírenie nádoru v tele maternice je zanedbateľné. Ak je v prvej fáze identifikovaný vysoko diferencovaný adenokarcinóm, potom je tento údaj pomerne vysoký. Pri nízkych stupňoch rakoviny je charakteristický nižší prah týchto hodnôt. Adenokarcinóm ľahkých buniek je iba v prvej fáze a je liečiteľný.
 2. V štádiu II môže proces zahŕňať krčka maternice predpovede v rozmedzí od 70 do 72%.
 3. Stupeň III ovplyvňuje lymfatické uzliny a orgány susediace s maternicou. Pravdepodobnosť priaznivého výsledku je oveľa nižšia a je 32-35%;
 4. Najzávažnejšia a zanedbávaná fáza IV je charakterizovaná šírením metastáz. Pravdepodobnosť zotavenia je nižšia ako 30%.

V závislosti od typu a štádia rakoviny je potrebná radiačná terapia, lekárske alebo radikálnejšie opatrenia - chirurgická excízia postihnutého orgánu alebo jeho časti.

Liečba rakoviny endometria

Mnoho typov maternicových nádorov závisí od hormónov a je náchylných na metastázu, najmä počas postmenopauzálneho obdobia. Preto sa vo väčšine prípadov liečba adenokarcinómu uskutočňuje úplným odstránením maternice, ako aj jej prídavných látok a hormonálnej terapie.

V závislosti od štádia a typu rakoviny je potrebná liečba. Jasných buniek adenokarcinóm, vyznačujúci sa tým, agresívne samozrejme už vo fáze I, vývoja, je potrebné odstrániť, a potom je pacient predpísané chemoterapiu alebo rádioterapiu.

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice je liečený radikálnou operačnou metódou na včasnú detekciu. To je spôsobené tým, že takéto nádory sa zriedka rozšíria do susedných oblastí, prakticky neovplyvňujú lymfatické uzliny a sú charakterizované absenciou metastáz. V prípade potreby odstráňte hrdlo a časť vagíny, vaječníkov a vajíčkovodov. V najťažších situáciách je potrebné odstrániť regionálne lymfatické uzliny. Po operácii trvá doba zotavenia 4 až 8 týždňov.

V druhej fáze je okrem hysterektómie (chirurgické odstránenie tela maternice) indikovaná rádioterapia. Jedná sa o dávkované ožarovanie postihnutých oblastí endometria s röntgenovými lúčmi. To vedie k úplnému rozpadu buniek rakovinového zamerania a nádor zmizne.

Liečba adenokarcinómu chemoterapiou znamená expozíciu škodlivých liekov na rakovinové bunky za účelom ich deštrukcie. K tomu použite Cisplatin, Carboplatinum, Doxorubicin a ďalšie lieky.

Dôsledky liečby môžu zahŕňať slabosť, nepohodlie, nevoľnosť a hormonálnu nerovnováhu. To je korigované vhodnými hormonálnymi liekmi a prechádza časom.

Metódy prevencie rakoviny endometria

Je nemožné zabrániť vzniku adenokarcinómu. Ale môžete minimalizovať riziko komplikácií a zvýšiť šance na priaznivý výsledok. Na to ženy potrebujú:

 • udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
 • vedie aktívny a zdravý životný štýl;
 • jesť správne;
 • jesť rastlinné potraviny bohaté na antioxidanty;
 • čo najviac obmedziť kontakty so škodlivými environmentálnymi faktormi;
 • Pravidelne navštevujte gynekológa na preventívne vyšetrenie.

Tieto jednoduché opatrenia môžu znížiť riziko rýchleho progresie ochorenia, ak sa vyskytne. Rakovina, zistená v počiatočných štádiách, je ľahšie liečiteľná a nie je komplikovaná relapsmi.

Na prognózy kompilácie maternicovej adenokarcinóm ovplyvňuje štádium ochorenia, hĺbku prieniku nádoru vo svalovej vrstve, sa šíri do okolitých orgánov a končatín, lymfatických uzlín, a veku pacienta. Veľký význam má histologický faktor. Predpokladané dôsledky závisia od typu rakovinových buniek. Sérový, slizničný a jasný bunkový adenokarcinóm bude mať pozitívny výsledok len vtedy, ak bude zistený v prvom štádiu a okamžite začne liečbu. A vysoko diferencované formy nádorov sú prístupné k terapii v neskorších štádiách.

Dodržiavanie jednoduchých preventívnych opatrení, včasná liečba k lekárovi na pravidelné kontroly a kompetentné prístup k liečbe môžu ponúknuť nádej na úplné uzdravenie, a to aj pri zle diferencované a nediferencované formy rakoviny. Preto zdravie ženy do značnej miery závisí na sebe.

Užitočné informácie

Príčinou väčšiny STD sú vírusové infekcie, ktoré sa prejavujú v dôsledku oslabenej imunity! Najčastejšou príčinou potlačenia imunity sú PARASITY! Je vedecky dokázané, že parazity existujú v každej ľudskej bytosti a prejavujú sa týmito príznakmi:

 • trvalá celková únava;
 • ospalosť;
 • malátnosť;
 • pravidelná nezabezpečená bolesť vo vnútorných orgánoch;
 • depresívny stav

Ak máte najmenej 2 príznaky uvedené - možno máte parazity vo vašom tele! Odporúčame, aby ste si napili antiparazitárny čaj, aspoň na preventívne účely

To je dôvod, prečo sme sa rozhodli zverejniť exkluzívny rozhovor s Elenou Malysheva, v ktorom odhalil tajomstvo, ako sa zbaviť parazitov. Prečítajte článok >>

Adenokarcinóm maternice

Ženská reprodukčná funkcia bola vždy spojená s množstvom problémov a patológií. Jedným z najčastejších z nich je adenokarcinóm maternice. Z rôznych dôvodov - od užívania antikoncepcie, expozície masovým karcinogénom, neskorého tehotenstva, sa výskyt tejto patológie z roka na rok zvyšuje a pokles tohto ukazovateľa ešte nebol zaznamenaný. Okrem toho, kvôli častému nedostatku sťažností v počiatočných štádiách alebo strachu niektorých žien pred návštevou špecialistu, je tento nádor sprevádzaný pomerne vysokou úmrtnosťou. Nižšie budeme hovoriť o etiológii, histológii, symptómoch, liečebných metódach a prognóze pre tento typ rakoviny.

definícia

Adenokarcinóm maternice je zhubný nádor, ktorý sa vyvíja z epiteliálneho tkaniva krčka maternice, endometria alebo vaječníkov. Má veľmi agresívny rast, ktorý postihuje všetky vrstvy maternice.

Choroba je najviac postihnutá ženami po menopauze (päťdesiat až šesťdesiat rokov). To je veril, že chorý jeden zo sto dievčat. Vývoj nádoru sa môže začať v mladšom veku, ale vôbec sa nevyjadruje. A po zmene hormonálneho zázemia v súvislosti s menopauzou začnite aktívne pokračovať.

anatómia

Materka je nepárový dutý orgán, ktorý sa skladá zo svalových vlákien a nachádza sa v dolnej podlahe brušnej dutiny (malá panva) medzi konečníkom a močovým mechúrom. Priraďte jej prílohy - to sú vajíčka a vaječníky. Jeho úlohou je poskytnúť miesto na oplodnenie vajíčka, kde sa v budúcnosti strávi ďalších deväť mesiacov. Menštruačná funkcia je tiež rozlíšená.

Samotná maternica má telo a krk. Telo má formu trojuholníka, že jeho základňa je smerom hore a krku - je kanál, ktorý má vaginálne časť a slúži na zabránenie vniknutiu do dutiny maternice cudzích látok.

To všetko tvoria tri základné vrstvy:

Vonkajšia vrstva alebo perimetrium, ktoré pozostáva z viscerálneho peritonea a prechádza do brušnej dutiny.

Stredná vrstva alebo myometrium je tvorené niekoľkými vrstvami svalových vlákien hladkého svalstva.

Vnútorná vrstva - endometrium pozostáva zo sliznice a submukózy.

Je pokrytý čapovaným epitelom, ktorý vám umožňuje odmietnuť vajíčko pri absencii oplodnenia počas celého cyklu. Na báze sliznice sú epiteliálne žľazové bunky, ktoré môžu prenikať až do myometria. Je to degenerácia týchto žliaz, ktorá môže následne viesť k vzniku nádoru nazývaného adenokarcinóm maternice.

Všeobecne platí, že dĺžka dospelého, ktorá nedáva materskú matku, je asi sedem centimetrov, krk zaujíma asi tretinu.

klasifikácia

Po pochopení anatomickej a histologickej štruktúry maternice je možné rozlíšiť klasifikáciu nádoru, ktorý sa vyvíja z buniek. Na základe prítomnosti určitých buniek a stupňa ich diferenciácie je možné posúdiť malignitu adenokarcinómu.

Histologicky sa rozlišujú tieto typy:

 • adenokarcinóm
 • Skvamocelulárny karcinóm
 • Jasná rakovina buniek
 • Adenokarcinóm glandulárnych buniek
 • Serózny karcinóm
 • Mucinózny adenokarcinóm.

V závislosti od stupňa morfologickej istoty v štruktúre vyššie uvedených buniek možno rozlíšiť nasledujúcu klasifikáciu:

Vysoký difúzny typ adenokarcinómu maternice má v porovnaní s normálnymi bunkami maternice pomerne slabý stupeň degenerácie jeho buniek. Možno dokonca aj čiastočný výkon funkcií, ako v zdravých bunkách.

Srednedifferentsirovannya maternice adenokarcinóm je polymorfné bunky, ktoré sa líšia od normálnej, majú zvýšené hyperchromický jadro a jadierka môže byť pozorovaný abnormálne mitózu.

Zle diferencovaný adenokarcinóm maternice vyznačuje prítomnosťou silného degenerácie buniek, ich atypiu, veľkého počtu patologických divízií a úplné reštrukturalizáciu nádoru.

Nediferencovaný adenokarcinóm maternice - kvôli úplnému narušeniu štruktúry bunky je ťažké alebo dokonca nemožné identifikovať ich príslušnosť k akémukoľvek typu tkaniva. Takýto nádor je najnebezpečnejším z hľadiska prognózy liečby a života.

Aj pre lepšie pochopenie miesta rakoviny bola vyvinutá nasledujúca klasifikácia:

 • Cervikálny adenokarcinóm
 • Adenokarcinóm endometria maternice

Podľa charakteru rastu existujú:

Príčiny vývoja

Príčiny rakoviny neboli dôkladne študované. Adenokarcinóm maternice nie je výnimkou. Lekári môžu na základe klinických štúdií identifikovať len tie rizikové faktory, ktoré môžu viesť k vzniku ochorenia. Na fotografii: bunka rakoviny

Napríklad štúdie v tejto oblasti, ktoré sa uskutočnili za posledných päť rokov naznačujú, že diéta s vysokým obsahom bielkovín a živočíšnych tukov významne zvyšuje toto riziko. Tiež sa tvrdí, že príjem vysokokalorických potravín pre ženy po štyridsiatke je z hľadiska hľadiska veľmi nežiaduci, čo má negatívny vplyv.

Rizikové faktory vývoja adenokarcinómu maternice:

 • Včasný výskyt menštruácie;
 • Neskoré menopauzy;
 • Abdominálna obezita - vedie k zvýšeniu produkcie estrogénu, čo zvyšuje riziko výskytu hormonálne závislých druhov rakoviny;
 • Chronická patológia metabolizmu a endokrinného charakteru vo všeobecnosti;
 • Zvážená rodinná anamnéza adenokarcinómu hrubého čreva, maternice alebo iných druhov rakoviny od príbuzných;
 • Oneskorené doručenie alebo úplná neprítomnosť;
 • Porušenia v trvaní cyklu, neplodnosť;
 • Chronický stres;
 • Účinky rôznych dávok žiarenia;
 • Hyperplázia endometria;
 • Použitie liečebnej hormonálnej liečby;
 • Trvalý príjem perorálnych kontraceptív;
 • Prítomnosť polycystickej ovariektómie;
 • Trvalé užívanie tamoxifénu;
 • Hypertenzná choroba;
 • Chronická trauma maternice;
 • Zneužívanie alkoholu a tabakových výrobkov.

Vplyv všetkých týchto príčin môže viesť k zvýšenému riziku ochorenia adenokarcinómu maternice.

Nádory s rôznym stupňom diferenciácie tkanív

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice je malígna patológia, ktorej výskyt symptomatológie môže naznačovať vývoj jej neskorých štádií. Najčastejšie sa hovorí, že metastázy vzdialené metastázy v čreva, pľúc, mozgu alebo chrbtice začala dať jeho sekundárne príznaky, a adenokarcinóm je sám o sebe v stave deštrukcie.

Pri vykonávaní jedného z typov lekárske vyšetrenie, ak je podozrenie z dôvodu choroby, onkológovia nutné vykonávať celý rad diagnostických postupov pre stanovenie konečnej diagnózy, ktorý bude zahŕňať umiestnenie, veľkosť, stupeň diferenciácie tkanív a ďalších parametrov nádoru.

Vysoko diferencovaný endometrioidný venózny karcinóm s ohniskami diferenciácie dlaždicových buniek

Keď je patologický proces lokalizovaný priamo v maternici, je diagnostikovaný vysoko diferencovaný adenokarcinóm tela maternice. Za predpokladu, že nedôjde k penetrácii do blízkych tkanív, jeho liečba zahŕňa resekciu maternice s prídavnými látkami.

Pri stanovení prítomnosti difúznej lézie tohto orgánu sa resekcia podáva maternici jeho prídavných látok a regionálnych lymfatických uzlín. To sa robí preto, aby sa zabránilo šíreniu patologických buniek lymfatickým systémom.

Existuje aj adenokarcinóm nízkej kvality maternice, ktorý sa vyznačuje extrémne nízkym stupňom morfologického rozdelenia buniek na druhy. Takéto nádory sú charakterizované extrémne agresívnym typom invazívneho rastu, častým vývojom metastáz a slabou odpoveďou na liečbu chemoterapiou. Prognóza prežitia v tomto stave je mimoriadne nepriaznivá.

Určitým priemerným stavom medzi adenokarcinómom vysokého a nízkeho stupňa uteru je stredne diferencovaný adenokarcinóm maternice. Je charakterizovaná prítomnosťou významných, ale nie veľmi kritických rozdielov v štruktúre vlastných buniek zo zdravých buniek, v zriedkavých prípadoch je schopná poskytnúť metastázu vzdialeným orgánom. V tomto prípade je oveľa pravdepodobnejšie, že bude liečbou ovplyvnená ako predchádzajúca forma.

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm endometria

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm endometria - táto rakovinová lézia nie je taká bežná ako patológia krčka maternice. Dôvodom je, že vnútorná sliznica nazývaná endometrium je zvyčajne postihnuté počas menopauzy vo veku 50 až 60 rokov.

V tomto štádiu života absolvuje endokrinný systém ženy úplnú reštrukturalizáciu, ktorá vedie k inhibícii funkcie reprodukcie. Ale argumentovať, že táto patológia sa nevyskytuje v mladšom veku - je to nemožné, pretože poruchy hormonálneho zázemia alebo menštruácie sa vyskytujú v mladosti.

Vysoko diferencovaný endometrioidný adenokarcinóm

Vysoko diferencovaný endometrioidný adenokarcinóm je malígny derivát tubulárnych epiteliálnych žľaz, ktoré obklopujú vnútornú dutinu maternice. Často pochádza z hyperplastickej degenerácie endometria. Niekedy spúšť v tomto procese môže slúžiť ako estrogénna hormonálna stimulácia ženského tela.

Toto ochorenie má najčastejšie malé rozmery a predstavuje bunky, ktoré prešli vážnym procesom modifikácie a úplne stratili svoje prirodzené funkcie. Sú zväčšené, majú veľké jadro nepravidelného tvaru.

Faktory, ktoré môžu spôsobiť endometrioidný adenokarcinóm maternice:

 • Problémy s nadváhou;
 • Neskôr nástup menopauzy;
 • Prítomnosť diabetes mellitus;
 • neplodnosť;
 • Prijatie liekov na báze estrogénu;
 • Dlhodobá liečba tamoxifénom;
 • Samostatné podávanie perorálnych kontraceptív.

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice

Adenokarcinóm maternice je novotvar, ktorý vzniká z glandulárnych buniek endometria. V závislosti od stupňa diferenciácie buniek sa rozlišuje niekoľko typov glandulárnych nádorov. Jednou z týchto odrôd je vysoko diferencovaný adenokarcinóm.

Tento typ nádoru žľazy je charakterizovaný minimálnym polymorfizmom buniek, to znamená, že nedošlo takmer k žiadnej modifikácii postihnutých buniek. Nádorové štruktúry sú histologicky podobné normálnemu tkanivu a v niektorých prípadoch dokonca spĺňajú fyziologické funkcie vlastné normálnym glandulárnym bunkám. Jediný významný rozdiel medzi malígnymi bunkami a normálnymi bunkami je zvýšenie veľkosti bunkových jadier.

dôvody

Vysoko diferencované adenokarcinómy maternice sú charakteristické pre postmenopauzálne ženy. Viac ako 90% prípadov tejto formy rakoviny je diagnostikovaných u žien po 45 rokoch. Onkológovia sa domnievajú, že jedným z hlavných dôvodov vzniku malígnych nádorov žľazového tkaniva je hormonálny účinok.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke! Nenechajte sa odradiť

Pravdepodobnosť vzniku patológie je spojená s koncentráciou estrogénov v tele, ktorá ovplyvňuje stav maternice počas života ženy.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko tejto choroby:

 • skorý nástup menštruácie;
 • neskorší nástup menopauzy;
 • nadváha (obezita): tukové tkanivo vytvára ďalší estrogén, ktorý je nepriamou príčinou mutácií malígnych buniek;
 • prítomnosť endokrinných ochorení - diabetes, dysfunkcia štítnej žľazy;
 • zaťaženú dedičnosť vo forme prípadov rakoviny maternice a kolorektálneho karcinómu u blízkych príbuzných;
 • neprítomnosť narodenia;
 • nepravidelná menštruácia, neplodnosť;
 • častý nervový stres;
 • vystavenie ionizujúcemu žiareniu;
 • hyperplázia endometria.

Štúdie v posledných rokoch ukazujú, že zvýšená výživa živočíšnych tukov a bielkovín môže zvýšiť riziko fetálnej rakoviny maternice.A Všeobecne platí, že akékoľvek potraviny s vysokým obsahom kalórií, ktoré prispievajú k rozvoju obezity, sú nežiaduce pre ženy staršie ako 40 rokov.

Foto: Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice

príznaky

V prvej fáze sa ochorenie nezjavuje a neprechádza asymptomaticky. Symptómy zhoršenia zdravia sa objavujú ako počiatočné zameranie nádoru rastie. Zároveň je pri úspešnej liečbe dôležité zistiť patológiu včas a to môže byť vykonané len vtedy, ak gynekológ pravidelne skúma.

Symptomatická rakovina žliaz je prevažne závislá od menštruačnej funkcie.

U žien v reprodukčnom veku sa choroba môže prejaviť ako zmeny v menštruačnom cykle: hojné a dlhotrvajúce krvácanie, nepravidelná a acyklická menštruácia.

V období postmenopauzy sú charakteristickými príznakmi ochorenia aj sekréty z pohlavných orgánov, ktoré môžu byť slabé, hojné a majú inú konzistenciu. Okrem krvných sekrétov existujú aj nečistoty hnisu.

Ďalšie príznaky ochorenia:

 • bolesti v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta;
 • bolesť v čase sexuálneho kontaktu;
 • ascites (akumulácia tekutiny v peritoneu), nadúvanie;
 • Rýchla strata hmotnosti;
 • horúčka nízkej kvality bez príznakov infekcie a zápalu;
 • všeobecná slabosť spôsobená anémiou a intoxikáciou tela v dôsledku rozpadu nádoru.

V štádiu metastáz môžu byť príznaky veľmi odlišné v závislosti od umiestnenia sekundárnych oblastí rakoviny.

diagnostika

Diagnózu choroby vykonáva gynekológ alebo onkológ. V predbežnej fáze je vykonaná podrobná anamnéza: pre diagnózu a úspešnú liečbu je dôležitý súčasný zdravotný stav pacienta, ako aj informácie o všetkých predchádzajúcich ochoreniach v ňom.

Počas prvého podávania sa uskutočňuje tradičné gynekologické vyšetrenie pomocou palpácie a kolposkopie (vyšetrenie s gynekologickým zrkadlom).

Ako sa liečiť adenokarcinóm konečníka je napísaný tu.

Predpísané sú aj tieto laboratórne a hardvérové ​​postupy:

 • krvný test - všeobecný a biochemický;
 • škrabanie a ďalšie cytologické a histologické vyšetrenie vzoriek maternicového tkaniva;
 • lymfografia (diagnostika lymfatického systému);
 • ultrazvuk (ultrazvuková tomografia) na stanovenie veľkosti nádoru a rozsah jeho rozšírenia do okolitých tkanív;
 • počítačová tomografia, MRI;
 • Rádiografia (s podozrením na metastázy);
 • echografia orgánov brušnej dutiny;
 • kolonoskopia;
 • vylučujúca urografia.

Vo vyspelých klinikách sa používa hysteroskopická diagnostika s použitím optického zariadenia hysteroskopu vloženého do maternicovej dutiny na jeho vnútorné vyšetrenie. Zariadenie umožňuje simultánnu biopsiu tkaniva.

Video: O rakovine maternice

liečba

Taktika liečby vysoko diferencovaného adenokarcinómu maternice závisí od štádia ochorenia, veku a súčasného stavu pacienta:

 • v 1. etape najefektívnejším typom terapeutického účinku je operatívne odstránenie primárneho zamerania spolu s maternicou a prídavkami - hysterektómia;
 • v druhej fáze tiež ukázali chirurgickú liečbu, avšak v tomto prípade odstránili lymfatické uzliny, ktoré môžu preniknúť do rakovinových buniek;
 • v štádiách 3 a 4 Použitie radikálnej liečby nie je vo všetkých prípadoch opodstatnené, preto lekári praktizujú rádioterapiu a chemoterapiu. Dávkovací tréning môže byť vzdialený alebo interný. Rádioterapia vedie k rozpadu buniek malígneho zamerania a podporuje významné zníženie veľkosti nádoru.

Chemoterapia je metóda cielenej expozície lieku aktívnemu rozdeleniu nádorových buniek. Chemoterapeutické lieky sú pomerne účinné, ale spolu s malígnymi bunkami majú negatívny vplyv na zdravé bunky tela: predovšetkým zabíjajú ľudskú imunitu.

V priebehu liečby používajte také lieky, ako sú:

Adenokarcinóm maternice

Jednou z odrôd rakoviny je adenokarcinóm maternice. Ide o žľazový nádor, ktorý sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek z orgánov ženského reprodukčného systému, ale častejšie sa objavuje v maternici, na vnútorných stenách. Adenokarcinóm často sprevádza polypy alebo iné infekčné

Tento nádor sa vyznačuje sliznicou a tiež vylučuje sekrečnú tekutinu.

Príčiny prejavu

Príčiny adenokarcinómu maternice ešte nie sú známe. Je známe len to, že predĺžený pobyt v rádioaktívnej zóne a nadmerné žiarenie rýchlo katalyzuje tvorbu nukleácie a rastu nádorov v tele. To je dôvod, prečo nie je dovolené prechádzať rádiograficky častejšie ako raz za rok.

Avšak spolu s tým lekári tiež identifikujú niekoľko dôvodov, ktoré sú pravdepodobne katalyzátormi pre výskyt nádorov:

 • zneužívanie tučných potravín a mäsa (najmä bravčového mäsa);
 • časté občerstvenie v rýchlom občerstvení;
 • nesprávna strava;
 • časté vystavenie žiareniu;
 • genetická predispozícia, dedičnosť;
 • časté vystavenie škodlivým chemikáliám;
 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu.

Tiež lekári identifikujú jednotlivé rizikové faktory, ktoré môžu viesť k adenokarcinómu maternice:

 • rôzne ochorenia endometria;
 • dedičnosť, predispozícia k rakovine žliaz;
 • hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • rehabilitácia po rakovine, najmä - užívanie niektorých toxických liekov;
 • benígne ovariálne formácie;
 • polycystických;
 • zneužívanie hormonálnych liekov;
 • obezita;
 • odmietnutie dodania;
 • skorý nástup menštruácie až do 12 rokov;
 • hormonálne zlyhanie so zvýšenou hladinou estrogénu;
 • Neplodnosť, ktorá spôsobila patologické stavy orgánov reprodukčného systému.

Symptómy adenokarcinómu maternice

Obvykle sa adenokarcinóm maternice nezjavuje. Pacient sa môže dozvedieť o svojej situácii len na gynekologickom stolíku alebo v posledných štádiách rakovinového vývoja, keď sa poškodenie tela už stáva systemickým.

Napriek tomu existuje niekoľko znakov, ktoré vám pomôžu orientovať sa a ihneď sa obráťte na lekára:

 • bezpodmienečné zvýšenie brucha;
 • častá bolesť bolesti v dolnej časti chrbta;
 • konštantné poruchy s mesačným.

V rizikovej skupine sú ženy, ktoré musia začať menopauzy alebo už prešli. Preto je vek takýchto pacientov približne 50 rokov.

Vo väčšine prípadov je ťažké podozrenie na adenokarcinóm v maternici samotnej, zvyčajne je nádor detegovaný len pri gynekologickom prijímaní, keď gynekológ odoberie tampóny.

Klasifikácia choroby

Lekári ju rozdelia na tieto typy:

 • Vysoko diferencované;
 • Mierne diferencované;
 • low-grade;
 • Endometrioidný adenokarcinóm.

Bunky na náteru sa vo všeobecnosti vyznačujú nasledujúcimi charakteristikami:

 • ak náter obsahuje heterogénne skupiny buniek, ale ako celok je rakovina podobná zdravým tkanivám, potom hovoríme o diferencovanom adenokarcinóme;
 • ak sa rakovinové tkanivá výrazne odlišujú od zdravých, potom ide o rakovinu s nízkou diferenciáciou, teda s malígnym vzdelaním.

Klasifikácia rakovinových buniek

 • 1. Vysoko diferencovaný adenokarcinóm. Jadrá abnormálnych buniek sú predĺžené a zväčšené.

Tento adenokarcinóm je rozdelený do niekoľkých typov:

 • Papilárny typ. Je charakterizovaná prítomnosťou tenkých cievnych kmeňov, ktoré iba povrchne napadajú myometrium. Ak sa zistí v počiatočných štádiách vývoja, pacient má všetky šance na zotavenie. Napriek tomu je dôležité, aby bol tento typ odlíšený od seróznej rakoviny, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou bradaviek. Serózna rakovina je zle diferencovaná.
 • Cicíšny karcinóm. Je to veľmi zriedkavé. Je charakterizovaná porážkou ciliárnych buniek a metapláziou. Má tiež dobré predpovede.
 • Sekrečný adenokarcinóm. Je charakterizovaná dobrými šancami na prežitie s chirurgickým zákrokom v 1. etape. Je sprevádzaná metapláziou maternicových a dlaždicových buniek.
 • 2. mierne diferencovaný adenokarcinóm. Tento druh rakoviny sa mierne rozvíja, hlavne v endometriu, môže migrovať do myometria. Je charakterizovaná skvamóznou bunkou. Tento typ rakoviny je najčastejšie diagnostikovaný u pacientov.
 • 3. Nízky stupeň karcinómu. Roztok získaný počas gynekologického vyšetrenia obsahuje rekordný počet patologicky zmenených buniek. To naznačuje nízku diferenciáciu rakoviny a malígnu povahu nádoru. Prognóza závisí od štádia, v ktorom sa našla forma.
 • 4. Endometrioidný adenokarcinóm maternice. Toto je najbežnejší typ rakoviny. Vyskytuje sa v 75% všetkých prípadov. Je charakterizovaná mukóznou štruktúrou a rastom niekoľkých epiteliocytov. Tento typ rakoviny je tiež vyvolaný estrogénnou stimuláciou.

Je rozdelená na niekoľko odrôd:

 • sekrečnú adenokartsinama. Má pozitívne predpovede, ale tento typ rakoviny je veľmi zriedkavý;
 • jasný karcinóm buniek. Predpovede sú zvyčajne neuspokojivé, pretože tento druh je charakterizovaný tendenciou spúšťať metastázy do brušnej dutiny aj v počiatočných štádiách vývoja;
 • serózny karcinóm. Je to najagresívnejší druh rakoviny. Vyskytuje sa hlavne u starších žien av 7-10% prípadov.

Etapy rakoviny žliaz

Väčšina onkologických ochorení sa postupne rozvíja a rozdeľuje sa na 4 hlavné fázy:

 • 1. etapa. Neoplazmus má malú veľkosť a stále neprekračuje sliznicu;
 • 2 fázy. Vzdelávanie preniká do krčka maternice, ale nevzťahuje sa na iné orgány;
 • 3 fázy. Rakovina sa šíri do susedných orgánov a lymfatických uzlín;
 • 4. etapa. Charakterizované systémovým poškodením tela a rozšírením metastáz.

Diagnóza a vyšetrenie

Alarmový signál pre ženu, ktorá už prešla menopauzou, je krvácanie z maternice. V tomto prípade by ste mali bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Skúsený gynekológ môže určiť nádor maternice manuálnym palpáciou. Avšak, v tomto prípade je nastavený na veľkosť nádorov a ženy ústavy (tuk nežného pohlavia je oveľa ťažšie zisťovať, pretože hrubá vrstva tuku).

Tiež počas vyšetrenia, plot výčnelkov, vrátane histológie. Spravidla táto metóda dokonale pomáha zistiť prítomnosť alebo absenciu atypických buniek.

V prípade, že gynekológ sa podozrenie na nádor maternice - on tiež menuje gynekologickú kyretáž maternice, čo napomáha odoberať vzorky epiteliálne tkanivo maternice a skúmať dôkladne v laboratóriu.

Často sa v gynekologickom vyšetrení používa ultrazvuk, ktorý pomáha zistiť, či existuje zhrubnutie slizníc, čo naznačuje novotvar. Ultrazvuk tiež pomáha zistiť prítomnosť metastáz, ak existujú.

Ako liečiť adenokarcinóm maternice

Moderná medicína má v súčasnosti niekoľko spôsobov liečby rakoviny. Pozrime sa na najobľúbenejšie a najpoužívanejšie terapie.

Praktika liečby

 • Chirurgická intervencia. Vzhľadom na to, že je často nemožné stanoviť hranice šírenia rakoviny, lekári uprednostňujú úplné odstránenie maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Samotná operácia sa nazýva hysterektómia. Oddeľte plnú, dvojstrannú a radikálnu hysterektómiu.
 • Radiačná terapia. V skutočnosti zabíja rakovinové bunky, inhibuje ich rast. Avšak spolu s tým čiastočne zabíja a zdravé bunky. Pred liečbou je odporúčané, aby sa zbavili infekčných chorôb, ako je tento postup zabije imunitný systém, čo vedie k tomu, že v prípade straty infekcie pacient jednoducho sa to nebude bojovať.
 • chemoterapia. Jedná sa o intravenózne alebo orálne podanie liekov do tela pacienta. Sú zamerané na potlačenie rastu rakovinových buniek a zastavenie ich rozdelenia. Napriek tomu chemoterapia je jed, takže spolu s poškodením rakovinových buniek spôsobujú značné škody a sú zdravé.
 • Hormonálna liečba. Je známe, že v každom organizme v dôsledku postihnutia hypotalamu umiestneného v mozgu sa uvoľňuje a pôsobí určitá dávka hormónov. Najmä rastový hormón. Hormonálna liečba vám umožňuje zastaviť alebo potlačiť sekréciu určitých hormónov, ktoré stimulujú rast rakovinových buniek. Takáto terapia má množstvo nepríjemných a závažných vedľajších účinkov.
 • Biologická liečba. Na základe štúdie o tele pacienta a jeho výberu pre látku vyvinutú v laboratóriu. Takáto droga pomôže obnoviť imunitu tela, ktorá na oplátku začne boj proti rakovinovým bunkám prostredníctvom rekordnej produkcie protilátok.
 • Cieľová terapia. Je to droga vyvinutá pre určitú kategóriu rakoviny. Sú zamerané na boj proti výlučne rakovinovým bunkám. Súčasne nedochádza k poškodeniu zdravých buniek.

Posledné dve metódy sa považujú za najviac ospravedlniteľné a humánne. Pomáhajú vážne bojovať proti rakovine bez toho, aby spôsobili ničivé poškodenie iných orgánov. Rovnako oprávnené je aj operácia. Napriek tomu v boji proti rakovine sú všetky metódy dobré, a je žiaduce v tomto prípade dodržiavať a dodržiavať všetky predpisy ošetrujúceho lekára.

Prostriedky na liečbu adenokarcinómu

V tomto prípade je dôležitá fáza vývoja adenokarcinómu. Čím skôr sa zistí nádor, tým je pravdepodobne úspešná liečba.

Najúčinnejší spôsob liečenia rakoviny je považovaný za chirurgický zákrok. V tomto prípade čoraz častejšie lekári uprednostňujú laparoskopiu alebo endoskopiu, teda operáciu bez rozsiahlych rezov.

Ďalej je nutne predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia a množstvo liekov. Najmä:

Na základe rozhodnutia ošetrujúceho lekára môže byť predpísaná aj hormonálna liečba, ktorá spočíva v podaní šokovej dávky hormónov. Pacienti sa často často uchýlia k ľudovým metódam liečby, ale je mimoriadne dôležité konzultovať s lekárom vopred o vhodnosti takejto liečby.

Prevencia ochorenia

Bohužiaľ, presné príčiny adenokarcinóm maternice, nie je možné určiť, ale môže odhaliť iba gynekologického vyšetrenia a pridružených diagnostických metód, preto by sa malo hlavné preventívne opatrenie proti rakovine považovať za pravidelné lekárske vyšetrenie.

Nezabudnite, že riziková skupina zahŕňa ženy, ktorých vek je približne 50 rokov. V tomto veku je dôležité pravidelne navštevovať gynekológa, čo umožní vopred zabrániť akejkoľvek chorobe reprodukčného systému.

Je tiež žiaduce vylúčiť spoločné faktory, ktoré vedú k rakovine:

 • fajčenie;
 • zneužívanie tučných potravín;
 • nesprávna strava;
 • práce so škodlivými podmienkami;
 • vystavenie rádioaktívnemu žiareniu.

Je tiež žiaduce zbaviť sa obezity, ak existuje - štúdie potvrdzujú, že ide o jeden z najvýznamnejších a najvýznamnejších faktorov vedúcich k adenokarcinómu maternice.

výhľad

V onkológii existuje pravidlo - pacienti s rakovinou musia pravidelne navštevovať svojho lekára po dobu 5 rokov, aby zistili recidívu alebo potvrdiť zotavenie. Ak počas tohto obdobia rakovina nevráti, že taká osoba môže byť považovaná za zdravú a on je odstránený z účtu onkológa.

V mnohých ohľadoch prognóza adenokarcinómu maternice závisí od typu diferenciácie ochorenia, typu rakoviny, od štádia ochorenia a od pacientovej imunity. Je známe, že mladý a nevyčerpateľný organizmus bojuje proti nádorovým nádorom viac ako starší ľudia.

Napriek tomu v onkológii s adenokarcinómom v prvých 5 rokoch po liečbe sú v závislosti od štádia ochorenia takéto šance:

 • 1 stupeň - až 90%;
 • 2 fázy - až 76%;
 • Stupeň 3 - až 50%;
 • Stupeň 4 - až 30%.

Je ťažké povedať, že pacient, ktorý prežil rakovinu I. stupňa, prežije v každom prípade. Závisí to od veku, na základe imunity, od typu rakoviny. To isté platí pre pacientov v neskorších štádiách vývoja.

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm maternice a endometria

Malígne tumory ovplyvňujúce maternicovej vnútornej vrstvy sa nazýva tela krčka adenokarcinóm, pričom v prípade, patologické novotvary významne nelíšia v štruktúre od postihnutých buniek orgánu, jediná lézie sa označuje ako veľmi diferencovaný adenokarcinóm maternice.

Najvážnejším prípadom lézie sa považuje šírenie nádoru do hlbších vrstiev tkanív. Takýto novotvar sa môže identifikovať príliš neskoro, keď je už nemožné pomôcť žene, komplikuje to a diagnostiku samotnú.

Pri zistení vysoko diferencovaného adenokarcinómu maternice sa pozoruje nezanedbateľná zmena patologickej bunky. To sa nelíši veľa od normálu: iba jeho veľkosť je zväčšená, jadro je rozšírené.

Nebezpečenstvo tejto choroby sa prejavuje vo svojej harmónii. Najčastejšie sa táto choroba zistí u žien vo veku 50 - 65 rokov v menopauze. Súčasne rakovinové bunky sú agresívne a začnú rýchlo prenikať do blízkych tkanív a orgánov. Ak sa nádor a jeho metastázy odlišujú len v samotnej maternici (prvý stupeň ochorenia), vykoná sa operácia na odstránenie prídavku spolu s maternicou. V prípade poškodenia metastáz všetkých vrstiev maternice (druhá fáza ochorenia) sa tiež musia odstrániť uzliny lymfatického systému nachádzajúce sa v blízkosti.

Vysoko diferencovaný adenokarcinóm endometria

Rakovina poškodenia maternice nie je taká početná ako napríklad zhubné nádory krčka maternice. To je spôsobené tým, že endometrium (vnútorná sliznice vrstva obloženie dutiny maternice a opatrená väčším počtom krvných ciev), často postihuje patológie je už v hmotnostných u žien vo veku - medzi 45 - 65 rokov veku (menopauze).

V tomto období sa začína znovu hormóny ženy, plodnom veku jeho činnosť je znížená: už nie je nutné udržiavať menštruačný cyklus, na zabezpečenie dozrievania vajíčka, a tak ďalej. Ale zlyhania vo výrobe hormónov sú pozorované v mladom veku. Preto kategoricky povedať, že veľmi diferencovaný adenokarcinóm endometria (ako, naozaj, a to nielen high-grade) postihuje sliznice vrstva maternice len "dospelé" ženy nemôžu.

Vysoko diferencovaný endometriálny adenokarcinóm je najbežnejším typom malígneho nádoru tela maternice, ktorý prebieha na báze žľazového epitelu. Táto patológia sa vyznačuje slabo exprimovaným polymorfizmom buniek.

Ovplyvnená bunka žľazového epitelu, ktorá prešla viacerými štádiami dozrievania, sa čo najviac priblížila k bunke "normy", dokonca čiastočne prevzala svoje fyziologické funkcie.

Vysoká úroveň diferenciácie nádorových nádorov poskytuje dobrú prognózu na zotavenie, na rozdiel od patológie nízkej kvality. Treba však poznamenať, že histologické a cytologické štúdie vysoko diferencovaného adenokarcinómu sú porovnateľné s výsledkami analýzy inej choroby - atypickej hyperplázie. Iba odborník na vysokej úrovni dokáže správne diagnostikovať.

Vysoko diferencovaný endometrioidný adenokarcinóm

Rakerové nádory mutujú z tubulárnych žliaz stratifikovaného alebo pseudostratifikovaného epitelu. Vysoko diferencované endometria adenokarcinóm často vyvíjajú na základe hyperplázie endometria, impulzom pre regeneráciu môže byť estrogén stimulácia ženského organizmu.

Nádory tohto typu patológie majú zvyčajne malé rozmery a sú reprezentované bunkami, ktoré sa výrazne nelíšia od normy. Bunka má väčšiu veľkosť a v strede je väčšie ovoce jadra. Táto patológia odhaľuje imunopotenciáciu proteínov medzilahlých vlákien spojivového tkaniva, ako aj iných tkanív s mezodermálnym pôvodom.

Rizikom je:

 • Obezita.
 • Predĺžená alebo neskorá menopauza.
 • Neplodnosť.
 • Diabetes mellitus.
 • Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov, ktorých základom je estrogén.
 • Použitie tamoxifénu, estrogénového antagonistu (používa sa pri liečbe rakoviny prsníka).
 • Nekontrolovaný príjem perorálnych kontraceptív.

Liečba vysoko diferencovaného adenokarcinómu maternice

Zákernosť takmer všetkých malígnych novotvarov spočíva v tom, že keď začnú ukázať svoje symptómy, spravidla sa už pozoruje neskorá fáza ochorenia. Toto je obdobie, v ktorom sa nádor metastázoval do susedných orgánov a sám je v štádiu rozkladu, otravuje celý organizmus pacienta toxínmi. Ak však s preventívnym vyšetrením gynekológa došlo k podozreniu na túto patológiu a choroba bola diagnostikovaná, onkológovia určujú stupeň poškodenia tela.

Ak je nádor lokalizovaný v tele maternice a nemá vplyv na blízke tkanivá, liečba vysoko diferencovaného adenokarcinómu maternice je resekcia samotnej maternice a prídavných látok. Ak už bolo postihnuté celé telo maternice, chirurg musí byť odstránený spolu s ženským orgánom a blízkymi lymfatickými uzlinami. Vzhľadom na to, že pravdepodobnosť rakovinových buniek vstupujúcich do lymfatického systému je vysoká, s ďalším rozšírením v tele.

Keď je pacient vážne chorý a nemožný vykonať chirurgický zákrok, liečba vysoko diferencovaného adenokarcinómu maternice sa uskutočňuje s aktívnym použitím hormonálnej terapie, rádioterapie a rádioterapie. V prípade opakovaných relapsov je potrebné zaviesť polychemotherapiu.

Ak explicitné nádorové procesy nie sú dodržiavané, aby nedošlo k "skryté" metastázy Pacient prechádza adjuvantnej chemoterapie (konala sa väčšinou po operácii). Dať príležitosť, aby šetriaci operáciu, ktorá umožňuje plne zachovať prevádzkované orgánmi, alebo aspoň minimalizovať chirurgické poškodenie pred operáciou sa vykonáva neoadjuvantnej chemoterapii. To tiež poskytuje príležitosť hodnotiť citlivosť nádorov na chemoterapeutickej lieky.

Keď chemoterapia veľmi diferencovaný adenokarcinóm maternice používajú drogy: cisplatinu, doxorubicín, epirubicín, paklitaxel, karboplatina a ďalšie AUC5. Všeobecne platí, že liečebný protokol vypracovaný prezentované komplex niekoľkých vzájomne prípravkov.

Epirubicínu. Liečivo sa vstrekuje pomaly, po dobu troch až piatich minút, do žily. Zriedi sa izotonickým roztokom chloridu sodného. V prípade monoterapie je dávka 60 - 90 mg na m2 (telesný povrch pacienta). Dávku je možné rozdeliť na dva až tri dni. Recepcia sa opakuje po troch týždňoch.

V prípade dysfunkcie krvotvorných kapacitou systému, starobe pacienta, alebo ak je použitý v spojení s inými typmi liečby (napr., Žiarenie), dávka pre 60 -75 mg / m2. Súčasne by kvantitatívna zložka kurzu nemala prekročiť 1000 mg / m2.

Paclitaxel. Dávkovanie lieku je veľmi individuálne. Liečivo sa podáva intravenózne v trojhodinovej alebo dennej infúzii. Množstvo liečiva sa vypočíta z indexov 135 až 175 mg na 1 m2 plochy tela pacienta. Interval medzi injekciami je tri týždne.

Hormonálna terapia zahŕňa použitie medroxyprogesterón acetátu, tamoxifénu.

Medroxyprogesterón acetát. Tablety sa podávajú perorálne. Denný príjem je 200 - 600 mg. Očakávaný účinok trvá osem až desať týždňov.

Počiatočná dávka pre intramuskulárne podanie lieku je 0,5 až 1 g za týždeň. Po stabilizácii stavu sa dávka zníži na 0,5 g za týždeň.

O Nás

Benígne nádory, tvorené z vaskulárnych tkanív, sa môžu objaviť aj u novorodencov. Podobné novotvary sú známe pod všeobecným pojmom "hemangióm". Choroba má vlastnú klasifikáciu, s ktorou sa o niečo neskôr zoznámi.